Profesjonalna higienizacja składa się z następujących etapów:
- wybarwienie płytki nazębnej
- scaling – usuwanie zmineralizowanej płytki nazębnej przy pomocy urządzenia ultradźwiękowego
- piaskowanie – usuwanie osadów i zanieczyszczeń z zębów pod ciśnieniem i z wykorzystaniem mieszaniny specjalnego piasku i wody
fluoryzacja – wzmocnienie szkliwa poprzez pokrycie zębów specjalnym preparatem z wysoką zawartością fluoru, dzięki czemu zęby będą mocniejsze i bardziej odporne na różne szkodliwe czynniki lub do wyboru: regeneracja szkliwa, powodująca zniesienie nadwrażliwości zębów.
Higienizacja zębów – jak często?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są pacjenci, u których kamień nazębny i osady nadmiernie się osadzają i u nich powinno się wykonywać zabiegi higienizacji raz na pół roku. U pacjentów borykających się z paradontozą i zapaleniem dziąseł scaling i piaskowanie powinno przeprowadzać się raz na trzy miesiące. Standardowo zaleca się przeprowadzanie ich raz do roku.
Wybielanie i Higienizacja
Właściwa profilaktyka stanowi podstawę troski o zdrowie i piękno naszych zębów. Oprócz podstawowych zabiegów profilaktycznych, które pacjent może stosować regularnie w zaciszu własnego domu, konieczne jest również zastosowanie profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych.
Na czym polega scaling i piaskowanie zębów?
Warto pamiętać, że osadzanie się kamienia nazębnego sprzyja namnażaniu chorobotwórczych drobnoustrojów, co prowadzi do różnego rodzaju podrażnień oraz niebezpiecznych stanów zapalnych. Zaniedbanie tego aspektu skutkuje stopniowym obniżaniem się dziąseł oraz zanikiem kości, co w konsekwencji prowadzi do rozchwiania zębów i paradontozy. Kamień nazębny sprzyja również rozwojowi próchnicy.
Scaling to nic innego jak usuwanie szkodliwego kamienia nazębnego. Wyróżniamy dwie metody:
- naddziąsłową – likwidowanie kamienia z powierzchni korony zęba,
- poddziąsłową – likwidowanie kamienia gromadzącego się pod powierzchnią dziąseł.
Piaskowanie to zabieg stomatologiczny, którego zadaniem jest usunięcie osadów oraz przebarwień powstających na zębach za pomocą specjalnej piaskarki, która pod ciśnieniem i zastosowaniem odpowiedniej ilości wody, rozpyla na zębach drobniutki proszek. Wykonywane po scalingu, jako jego uzupełnienie, tak aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Obydwa zabiegi są zupełnie bezbolesne. Po ich przeprowadzeniu zaleca się powstrzymywać od palenia papierosów, picia wina i kawy oraz innych napojów barwiących zęby.
Wybielanie
Kolor uzębienia dla wielu osób ma wielkie znaczenie i przekłada się na ich pewność siebie oraz częstotliwość uśmiechania się. W naszym gabinecie oferujemy różne metody ułatwiające w krótkim czasie uzyskanie jasnych zębów porzez przywrócenie im naturalnej bieli lub zmianę ich barwy.
- Metoda nakładkowa – Pacjent otrzymuje szyny z materiału termoplastycznego, indywidualnie dopasowane do łuku zębowego i samodzielnie aplikuje żel wybielający do specjalnie przygotowanych zbiorników. Szynę z reguły zakłada się na noc. Proces wybielania wymaga około 10-15 aplikacji. Dysponując nakładkami co jakiś czas można odświeżać efekt np. raz na 6 miesięcy.