Profilaktyka Stomatologiczna

Leczenie zachowawcze, periodontologiczne, ortodontyczne i protetyczne jest o wiele skuteczniejsze w warunkach prawidłowej higieny jamy ustnej.

Dlatego też profilaktyka odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorób przyzębia oraz wszelkich stanów zapalnych.

Nie należy zapominać również o higienie jamy ustnej ze względu na lepsze gojenie się po zabiegowe szczególnie w przypadku zabiegów chirurgicznych czy implantologicznych. Aby leczenie było skuteczne, pacjent powinien dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu. Jak wszystkim wiadomo lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć, dlatego w ramach profilaktyki oferujemy pacjentom zabiegi chroniące zęby oraz przyzębie dorosłych i dzieci.

Scaling

Przed rozpoczęciem leczenia, każdy pacjent powinien być poddany profesjonalnemu oczyszczaniu zębów z kamienia nazębnego. Kamień nazębny jest to zmineralizowana płytka bakteryjna, która tworzy się w wyniku nieprawidłowego i niedokładnego szczotkowania zębów. Powstały kamień, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia w efekcie, którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów, czyli parodontoza. Usuwanie kamienia nazębnego jest jednym z najistotniejszych czynników hamujących rozwój chorób przyzębia (paradontozy). Kamień jest dużo twardszy niż płytka nazębna, dlatego też nie może być usunięty przy pomocy szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Kamień nazębny można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym.


Fluoryzacja (lakierowanie)

Jest to zabieg profilaktyczny, może to być lakierowanie zębów fluorem czy też stosowanie odpowiedniego żelu lub pianki na specjalnych jednorazowych łyżkach. W zależności od podatności pacjenta na próchnicę zabieg ten przeprowadza się od 2 do 4 razy w roku, a redukcja próchnicy wynosi 20%-70%. Ponadto fluor znosi nadwrażliwość, wzmacnia szkliwo i zmniejsza podatność na próchnicę. Fluoryzację przeprowadza się po mechanicznym oczyszczeniu zębów (scalingu).